Mission
Leadership
Departments and Offices
Affiliated Agencies
Missions Overseas
Home > Organization > Leadership
WAN Gang: Minister
Wang Zhigang: Secretary of the CPC Leading Group and Vice Minister, MOST
Huang Wei: Leading Party Group Member and Vice Minister, MOST
Wang Binyi: Leading Party Group Member and Head of CCDI Discipline Inspection Group, MOST
XU Nanping: Vice Minister and Member of the CPC Leading Group, MOST
LI Meng: Vice Minister and Member of the CPC Leading Group, MOST
LI Ping: Chief of Science and Technology Daily, Member of the CPC Leading Group, MOST
Miao Shaobo: Deputy Secretary-General, MOST

XU Nanping: Vice Minister and Member of the CPC Leading Group, MOST

 

Mr. XU Nanping is a CPC member, a member of the 11th CPPCC and CAE. He studied at Hefei University of Technology from October 1978 to September 1982, pursued postgraduate studies at Shanghai Research Institute of Chemical Industry between September 1982 and August 1985, and joined the faculty after graduation. From March 1986 to December 1989, he studied and obtained a doctorate degree at Nanjing Institute of Chemical Technology. After that, he joined the faculty in the Institute, which was later renamed as Nanjing University of Chemical Technology, and held such titles as lecturer, associate professor, professor, Director of the Graduate Office and Dean of the School of Chemical Engineering (He went to the University of Pittsburgh as a visiting scholar during June-December 1994). In December 2001, XU was appointed Vice President and Member of the CPC Leading Group of Nanjing Tech University (He worked as Vice Mayor of Suzhou between April 2006 and March 2008 on secondment). He was appointed Assistant to the Governor of Jiangsu Province in March 2008 and became Director General of the Provincial Department of Science and Technology in May 2011. XU served as Vice Chairman of CPPCC Jiangsu Provincial Committee in January 2013 and Vice Governor of Jiangsu Provincial Government in January 2015. He was appointed Vice Minister and Member of the CPC Leading Group, MOST in November 2015.
Vice Minister XUs mandates include science and technology for agricultural and social development. He oversees the Department of Rural Science and Technology and the Department of S&T for Social Development.